Med

Nijaké včely = nijaké opelenie, nijaké rastliny, nijaké zvieratá, nijakí ľudia...

Albert Einstein

MED

Med patrí k najdôležitejším zdrojom vitaminnov v potrave človeka.

Obsahuje všetky životne dôležité vitaminny skupiny B – tiamín, riboflavin, pyridoxine, kyselinu listovú, vitamin A, C, D, K, PP a ďalšie. Obsahuje tiež vela minerálnych látok ako vápnik, sodík, draslík, železo, meď, fosfor, zinok a iné.

Kašeľ

Spolu s bazovým čajom napomáha proti kašľu a zápalom dýchacích ciest.

Diabetes

Telo diabetika potrebuje dostatok svalovej a tepelnej energie. Vedecké výskumy potvrdili už starsi poznatok, že med nemusí byť pre diabetikov striktne zakázanou látkou. Lyžička medu denne totiž neublíži ani diabetikovi. Pre diabetikov je vhodnejši agátový med v porovnaní s inými druhmi.

Cholesterol

Med okrem iného vplýva na znižovanie zlého LDL cholesterol.

Deti

Potrebujú obrovské množstvo energie, ktorú dokáže nahradiť práve med.Dodáva telu látky ovplyvňujúce napríklad tvorbu krvi, zvyšovanie hemoglobinnu, metabolizmus vápnika a následný rast kostí a zubov či metabolizmus vody a minerálnych solí. Veľmi dobré výsledky sú v oblasti chudokrvnych detí. Pozitívne pôsobí pri tvorbe baktérii Lactobacilus a Bifidobactterium priamo ovplyvňujúcim imunitný system.

Nespavosť

Jednoduché, čisté a rýchlo vstrebateľné cukry v mede , zlepšujú výživu nervových buniek a tĺmia ich dráždivosť. Lyžica medu pred spaním pôsobí naozaj zázračne.

Cievy

Z dávnych receptúr je známe, že pri problémoch ako sú krehkosť drobných cievok prejavujúca sa krvnými výronmi do okolitého svalového tkaniva, pomáha konzumácia pohánkovej kaše osladenej tmavým medovicovým medom. Medovicový med prispieva k spevňovaniu cievnych stein, šliach a kostí.

Pečeň

Med obsahuje dôležitú látku – cholin.  Ten zabráňuje stučneniu pečeňových buniek. Pravidelnou konzumáciou medu pomôžeme pečeni udržať vysokú kondíciu.

Tráviaci trakt

Med obsahuje dôležitý tráviaci enzyme – diastázu – podporujúci štiepenie škrobov, preto je veľmi vhodný pri nedostatočnosti funkcie podžalúdkovej žľazy – pankreasu, pri poruchách trávenia, nadúvaní a brušných kŕčoch. Tlmí tvorbu žaludočnej kyseliny, a vytvára priaznivé prostredie pre liečbu po operácii žalúdka. Je vhodný aj pri akúznych gastritídach, pri krvácajúcich žaludočných vredoch a po prísnych diétach sprevádzajúcich   zápal pankreasu.

Srdce

Med vplýva na prekŕvenie koronárnych tepien, zlepšuje pulz – upravuje srdcovú arytmiu, povzbudzuje krvný obeh.

Chudokrvnosť

Pri tvorbe krvi majú dôležitú úlohu železo a meď. Železo sa zúčastňuje na tvorbe červených krviniek, hemoglobinnu, ovplyvňuje oxidačné procesy v celom organizme. Dospelý muž potrebuje denne asi 8 mg železa, žena dvojnásobok – až 18 mg a dieta v prepočte 0,5-0,6 mg/kg hmotnosti. To sú množstvá, ktoré dokáže pokryť polievková lyžica medu denne. Prednosť má tmavý medovicový med. V porovnaní s kvetovým obsahuje až štyrikrát ciac železa a dvojnásobok medi, celkom 25 – 32 mg v 100 g medu. Kuriozitou je, že keď z medu vynecháme cukry tvoriace samostatnú zložku, získame zmes skladbou a obsahom minerálov veľmi podobnú ľudskej krvi.

Publikované 04.12. 2013